wtorek, 8 listopada 2011

Smoczy medalion


Czym są smoki? Dlaczego tak obecne są w zbiorowej świadomości ludzi epoki nauki i lotów w kosmos? Są czymś więcej niż tylko postaciami baśniowymi czy stanowią jedynie skrzydlate wytwory ludzkiej fantazji i strachu przed nieznanym?

Motyw smoka pojawił się w bardzo wielu kulturach, praktycznie w każdym zakątku świata i jest w nich ciągle obecny od pradawnych czasów. Smoki możemy znaleźć w tradycji i kulturze Babilonu, Persji, Egiptu, Grecji, Rzymu, Germanów, Skandynawów, Wysp Brytyjskich a także Indii i Chin. Można więc powiedzieć, że smok ma globalny i ponadczasowy charakter.

Fascynacja smokami ma różne przejawy. Współcześnie powstała nawet tzw. Smokologia – nauka zgłębiana przez smokologów, to jest adeptów wiedzy o smokach :) (serio serio!)

Istnieje bardzo wiele prób definicji smoka, tak jak i wiele smoków było obecnych w mitologiach, legendach, baśniach ludowych, czy wreszcie w literaturze. Jednak wciąż nie umiemy zdefiniować smoka, tak jak nie umiemy zdefiniować wszechświata, ale jest coś w wizerunku smoka, co odpowiada ludzkiej wyobraźni i tłumaczy pojawianie się smoka pod różnymi szerokościami geograficznymi w rozmaitych epokach [Jorge Luis Borges, Zoologia fantastyczna].


1 komentarz:

Annalice pisze...

Boski! Fanatyczką smoków nie jestem, wolę wiedźmy i wampiry ale ten wpadł mi w oko =) Widzę że mieszkamy niedaleko. Cieszę się że "wpadłam" niechcący na Twojego bloga. Bardzo ładne rzeczy tworzysz. Pozdrawiam serdecznie!